Staff List

Staff list 2022 – 2023
SENIOR LEADERSHIP TEAM
Mr Harmeet Sahota Headteacher
Mr Shilain Keshani Senior Deputy Headteacher, Curriculum
Ms Michelle Stone Deputy Headteacher, Designated Safeguarding Lead and SENDCo
Mr Ronald Regnier Assistant Headteacher, Teaching and Learning
Mrs Sabina Lallian Assistant Headteacher, Student Development
Mrs Navleen Kaur Head of Sikh Ministry
Mr Maninderjit Neta Associate Assistant Headteacher, Teacher of Maths, Assessment & Reporting
Miss Ellen Day Associate Assistant Headteacher, Head of Humanities
Mrs Geeta Bhanot Associate Assistant Headteacher, Director of Science
ENGLISH, DRAMA & MUSIC DEPARTMENT
Mrs Jiwanjot Dhillon Assistant Head of KS4 English
Ms Jillian Poulin Head of Literacy
Ms Sanaa Harb Head of Year 7
Teacher of English
Deputy Designated Safeguarding Lead
Ms Jay Barett Teacher of English
Mr Joe Bullen Teacher of Drama
Mrs Diane Yousofian Head of Year 8
Teacher of Music
MATHS DEPARTMENT
Mrs Rapinder Gill Head of Maths
Mr Olefemi Awosile Teacher of Science/Maths
Mrs Dewinder Bains Teacher of Maths
Mr Frank Davies Teacher of Maths
Mrs Manjit Gill Teacher of Maths
Mr Maninderjit Neta Teacher of Maths
SCIENCE DEPARTMENT
Mrs Geeta Bhanot Director of Science
Ms Farah Ahmed Head of Year
Teacher of Science
Deputy Designated Safeguarding Lead
Mr Ray Hague Teacher of Science & Careers/STEM & CCF,
Operations and Logistics
Mrs Amrinder Hunjan Teacher of Science
Ms Sukhvinder Nandhra Teacher of Science
Mr Rajendra Rane Teacher of Chemistry
Mr Peter Richards Lab Technician
P.E DEPARTMENT
Mr Kevin Walden Head of PE
Mr Adam Field Teacher of PE
BUSINESS & ICT DEPARTMENT
Ms Narinder Toor Head of Year 9
Teacher of Business
Mrs Neelam Punj Teacher of Computer Science / IT
ART & DT DEPARTMENT
Mr Adam Kilbane Head of Year 12/13
Teacher of Art & Design Technology
Deputy Designated Safeguarding Lead
Mr Armen Karapetian Teacher of Art
MFL DEPARTMENT
Mrs Rupinder Bajwa Teacher of Panjabi
Ms Raquel Jimenez Teacher of Spanish
HUMANITIES DEPARTMENT
Miss Ellen Day Associate Assistant Headteacher, Head of Humanities
Mrs Navleen Kaur Head of Sikh Ministry
Ms Harkirat Kaur Sikh Studies Lead
Mr John Mangan Teacher of History
Mr Michael Mills Teacher of Psychology
Mr Sukhjinder Sidhu Teacher of Geography
Mr Timothy Wilson Head of Year 11
Teacher of RE
Mrs Nasreela Younis Head of Psychology
Teacher of Health & Social Care
COMBINED CADET FORCE
Mr John Barrett School Staff Instructor
INCLUSION DEPARTMENT
Mrs Rupinder Kaur Teaching Assistant
Mrs Sharanpal Khambe Teaching Assistant
Ms Ravida Mazhar Teaching Assistant
Mr Francisco Fernandes Teaching Assistant
Ms Farah Chaudhary Teaching Assistant
Ms Lynda Bussley Teaching Assistant
OFFICE & SUPPORT STAFF
Mrs Amrita Kaur PA to Headteacher & Office Manager
Mrs Rajneet Kaur Lalli School Business Manager
Mr Harjinder Sangha Network Manager
Ms Samantha Summerell Head of Student Services
Mrs Rebecca Moore Cover Manager & Senior Administrator
Mrs Sukh Jassar Attendance & Welfare Officer
Mrs Amandeep Rana Receptionist
Mr Douglas Miller Senior Caretaker
Mr Aidan Galvin Caretaker
Mr Rajinder Grewal Senior Minibus Driver & Caretaker
Mr Baljinder Momi Minibus Driver
Mrs Ravinder Kaur Catering Manager
Mrs Paljinder Sandhu Kitchen assistant
Mrs Amanpreet Sekhon Kitchen assistant
Mrs Jina Basra Careers Adviser
Mrs Kulbir Mangat A Level Panjabi Tutor
Mr Phil Taylor IT Technician